معاون برنامه‌ریزی و توسعه شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور در سفر به شهرکرد

معاون برنامه‌ریزی و توسعه شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور در سفر به شهرکرد در جلسه طرح بررسی طرح‌های آب و فاضلاب استان چهارمحال و بختیاری شرکت کرد

علي اصغر قانع روز پنجشنبه، در نشست بررسي طرح‌هاي چهارمحال و بختياري در بخش‌هاي آب و فاضلاب، با معاونان وزير جهاد کشاورزي، سازمان مديريت و برنامه‌ريزي کشور و تعدادي از مسوولان ملي اظهار داشت: تکميل شبکه‌هاي جمع‌آوري فاضلاب در کشور نيز به ۱۸۸ هزار ميليارد ريال اعتبار نياز دارد.
وي تأکيد کرد: به همين منظور بايد براي سرعت بخشي به روند اجرايي در تکميل و بهره‌برداري از طرح‌هاي آبرساني و شبکه‌هاي جمع‌آوري فاضلاب کشور، سرمايه‌گذاري بخش خصوصي صورت گيرد.
قانع افزود: در سال جاري براي اجراي پروژه‌هاي آبرساني کشور ۳۴ هزار ميليارد ريال اعتبار اختصاص مي‌يابد.
وي تصريح کرد: از اين مبلغ ۲۴ هزار ميليارد ريال از طريق فاينانس و ۱۰ هزار ميليارد ريال از طريق اوراق مشارکت تأمين و هزينه مي‌شود.
معاون برنامه‌ريزي و توسعه شرکت مهندسي آب و فاضلاب کشور گفت: در سال گذشته ۷۰۰ ميليارد ريال اعتبار به شرکت آب و فاضلاب شهري و ۳۲۰ ميليارد ريال اعتبار به شرکت آب و فاضلاب روستايي چهارمحال و بختياري اختصاص يافت.
وي اضافه کرد: اين در حالي است که اعتبار مصوب شرکت آب و فاضلاب شهري چهارمحال و بختياري ۴۸۰ ميليارد ريال بوده که با ۴۶ درصد رشد به ۷۰۰ ميليارد ريال رسيد.
قانع عنوان داشت: تکميل و بهره‌برداري از طرح‌هاي آبرساني چهارمحال و بختياري به ويژه دو طرح انتقال آب بن – بروجن و آبرساني از سد غدير باباحيدر در شهرستان فارسان جزو اولويت‌هاي شرکت مهندسي آب و فاضلاب کشور به شمار مي‌رود.
وي اظهار کرد: براي سرعت بخشي به روند اجرايي اين دو پروژه ۸۲۰ ميليارد ريال از محل اعتبارات فاينانس و اوراق مشارکت کشور اختصاص مي‌يابد.
معاون برنامه ريزي و توسعه شرکت مهندسي آب و فاضلاب کشور ادامه داد: در حالي که سال گذشته اعتبارات شبکه‌هاي جمع‌آوري فاضلاب در ايران ۲۱ درصد کاهش داشته اما اين اعتبارات در چهارمحال و بختياري ۲۵ درصد رشد داشته است.
وي بيان کرد: در بخش آبرساني شهري و روستايي استفاده از ظرفيت صندوق توسعه ملي مي‌تواند راهگشا باشد.
قانع يادآور شد: امسال نيز آبرساني به ۱۶۸ روستاي چهارمحال و بختياري با جمعيت افزون بر ۸۳ هزار نفر در اولويت قرار مي‌گيرد.
وي عنوان کرد: شاخص کشوري آبرساني در ايران ۷۴ درصد و در اين استان ۶۹ درصد است. به گزارش ايرنا، در حالي که چهارمحال و بختياري با يک درصد وسعت کشور، هفت درصد آب‌هاي شيرين ايران در سال‌هاي ترسالي را توليد و تأمين مي‌کند، اما بسياري از شهرها، روستاها و شهرک‌هاي صنعتي اين استان با تانکر آبرساني مي‌شود.
اين نشست در راستاي بررسي تحقق شعار اقتصاد مقاومتي، اقدام و عمل در چهارمحال و بختياري برگزار شد. در این نشست که دکتر پورمحمدی قائم مقام سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور، سلیمانی استاندار چهارمحال و بختیاری نیز حضور داشتند، قدرت‌الله بیگلری مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب چهارمحال و بختیاری ضمن تشریح گوشه‌هایی ازعملکرد شرکت در سال گذشته، افزود هم اکنون ده‌ها طرح بزرگ آب و فاضلاب استان با پییشرفت ۲۸ تا ۸۳ درصد در دست اجرا است که برای تکمیل و راه‌اندازی این طرح‌های بزرگ نیازمند اعتبارات هستیم.